Меню
Зовнішні посилання

Сторінка психолога / Поради ліцеїстам

Як готуватися до ЗНО

Для того, щоб у кризовій ситуації не втрачати голови, необхідно не ставити перед собою над завдань і надмети. Не варто чекати, доки ситуація стане катастрофічною. Починайте готуватися до іспитів заздалегідь, помалу, частинами, спокійно.

 

Спочатку підготуйте місце для занять: приберіть зі столу зайві речі, зручно розташуйте необхідні підручники, посібники, зошити, папір, олівці. Можна ввести в інтер’єр кімнати жовтий і фіолетовий кольори, оскільки вони підвищують інтелектуальну активність. Для цього буває достатньо якоїсь картини в цих тонах.

 

Складіть план занять. Плануючи кожен день підготовки, необхідно чітко визначити, що саме сьогодні вивчатимете. Не взагалі: «трохи позаймаюсь», - а які саме розділи і теми.

 

Почніть зі складнішого. З того розділу, який знаєте найгірше. Але якщо вам важко «розгойдатися», то можна почати з того матеріалу, який найбільш цікавий і приємний. Можливо, поступово увійдете до робочого ритму, і справді піде.

 

Чергування занять й відпочинок. Оптимальна тривалість заняття - 30-40 хвилин, тривалість перерв -  5 – 10 хвилин. Не забувайте під час відпочинку робити зарядку, займатися спортом, робити недовгі прогулянки, полити квіти, прийняти душ, тобто повністю відволікатися від навчання на певний час.

 

Не треба прагнути до того, аби прочитати і запам’ятати напам’ять увесь підручник. Корисно структувати матеріал, складати плани, схеми, при чому бажано їх записувати.

 

Як запам’ятати матеріал?

Психологи встановили, що наша оперативна пам'ять за одночасного сприйняття здатна утримати і потім відтворити в середньому лише 7 об’єктів. Тому матеріал краще розбити на смислові частини, бажано, аби їх було не більше семи.

 

Не слід квапитись, за будь-яку ціну запам’ятовувати складний текст, не розібравшись у його внутрішніх зв’язках. Серед другорядного потрібно виявити найголовніше.

 

Як повторювати?

Перекажіть текст своїми словами, і ви легше його запам’ятаєте, аніж просто прочитавши багато разів, - адже це активна розумова праця. Загалом будь-яка аналітична робота з текстом дозволяє краще його запам’ятати.

 

Поради ліцеїстам

  1. Перед офіційним тестуванням варто спробувати пройти якнайбільше опублікованих тестів – просто заради тестування. Це дасть вам змогу краще ознайомитись з типовими конструкціями тестових завдань.
  2. Поспішайте! Тренуйтеся із секундоміром у руках. Засікайте час виконання тестів, зменшуйте його. Без обмежень, що змушують працювати в максимально швидкому темпі, без імітації змагальної ситуації неможливо подолати стрес, що його викликає будь-яке тестування.
  3. Дотримуйтесь всіх рекомендацій, як правильно розв’язувати окреме завдання або тест загалом. Не слід двічі перечитувати малозрозумілу інструкцію, а потрібно одразу ж прочитати варіанти відповідей. Вам стане зрозуміліше, що саме слід робити.
  4. Пропускайте! Треба навчитись пропускати важкі або незрозумілі завдання. Просто нерозумно недобрати балів лише тому, що не дісталися до своїх завдань, а застрягли на тих, сенс яких вам невідомий.
  5. Угадуйте! Якщо ви невпевнені у виборі відповідей, довіряйте своїй інтуїції. Така довіра, як правило, збільшує набрані бали.
  6. Виключайте! Багато завдань можна швидше вирішити, якщо не шукати правильну відповідь одразу, а послідовно виключити ті, які не підходять.
  7. Скорочуйте вибір! Якщо кілька відповідей (1-2) із чотирьох або п’яти варіантів здаються вам зовсім невідповідними, а інші – більш прийнятними, то в цьому випадку правильніше буде не пропускати це завдання, а намагатись обрати відповідь навмання. Завдяки такій тактиці ви отримаєте більше балів.
  8. Думайте лише про поточне завдання. Коли ви бачите нове питання, забувайте про те, що було в попередньому. Тому що завдання зазвичай не пов’язані одне з одним.
  9. Читайте завдання до кінця! Інакше можете припуститися помилок у найлегших завданнях.
  10. Не засмучуйтесь! У будь-якому професійно підготовленому тесті – чимало завдань, з якими ви просто не зможете впоратись (так заплановано).
  11. Напередодні обов’язково виспіться! Багато хто вважає: щоб повністю підготуватися до іспиту, не вистачає останньої ночі. Це неправильно. Не треба перевтомлюватись. Навпаки, звечора прогуляйтесь, перед сном прийміть душ.
  12. Згадайте все! Отже, ви в кабінеті, де проводять тестування. Якщо хвилюєтесь, то заплющте очі, розслабтеся, загадайте на хвилинку щось смішне або приємно. Після того, як опануєте себе, уважно прочитайте запитання. Не може бути, щоб ви абсолютно нічого не знали. Просто не буває такого! Тому не втрачайте надії й не лякайтесь в першу хвилину. Почніть із запитання, яке краще знаєте. Поступово згадаються й інші. Не знаєте відповіді – залиште запитання й переходьте до наступного. Повернетеся до нього пізніше.

Щасти вам!