Меню
Зовнішні посилання

Психологічна готовність до НМТ


 ПСИХОЛОГІЧНА ГОТОВНІСТЬ ДО НМТ


   

    Іспити , як і більшість явищ життя, – явище перехідне. Коли вони закінчуються, з’являється відчуття свободи, забуваються сльози, нервування, повертається спокійний сон. Але ж можна скласти іспит і з меншими витратами для власного здоров’я, отримати добрі оцінки й чекати наступного іспиту без страху і безсонних ночей.
   Готуючись до тестування, старшокласникам важливо відчувати допомогу з боку дорослих. Це може бути як підтримка інформаційного характеру стосовно питань проходження процедури НМТ або опрацювання навчального матеріалу, так і психологічна настанова, переконання в тому, що за умови серйозної підготовки й виявлення ґрунтовних знань випускник може сподіватися на гарні результати. Така допомога має надаватися учням не лише батьками, а й педагогами, психологами. Під особливою увагою дорослих повинні залишатися тривожні, невпевнені в собі випускники. Бажано, щоб такі діти не отримували на свою адресу негативних оцінок, не піддавались критиці. Краще підбадьорювати їх, вселяти впевненість у власних силах.
Тому найоптимальнішим варіантом підготовки до складання іспитів та проходження тестового періоду є такий:
– Раціональне харчування (мед, горіхи, молочні продукти, риба, м’ясо, овочі та фрукти) забезпечать баланс необхідних інгредієнтів та відновить енергетичні витрати.
– Нормальний здоровий сон та відпочинок зменшать навантаження на нервову систему.
– Не варто в цей період відмовлятися від занять спортом чи улюбленої справи – це буде своєрідний відпочинок.
– Слід пам’ятати про біоритмологічні особливості: "сова”, неефективно працює о 6-8 годині ранку, а "жайворонок” навряд чи буде працездатним до 2-3 години ночі. В усіх людей рівень біологічної активності знижений із 17.00 до 18.00 години.
Правильна організація вивчення навчального матеріалу є чинником успішності.
 Інформації, третього дня – решта, а четвертого дня повторюють вивчене. При цьому складні теми можна чергувати з простими, не обов’язково вивчати всі питання поспіль.
Є й деякі психологічні особливості, які слід ураховувати при вивченні матеріалу.
-"Ефект краю”. Найкраще запам’ятовується інформація, вкладена на початку й наприкінці тексту. Тому під час запам’ятовування слід напружувати свої пізнавальні здібності саме при вивченні середини.
-Повторювати матеріал теж слід вдумливо, оскільки після "завантаження в мозок” не повторити цю інформацію, 20-30% її втрачається впродовж перших 10 годин. Щоб цього не сталося, слід працювати з текстом так: спочатку прочитати його, потім повторити вдруге, через 20 хвилин – утретє, а через 8-10 годин – учетверте, і ще раз – через добу.
-Наявність власної стратегії та пошуку відбору інформації, свого інтелектуального стилю полегшує вивчення. Так, знаючи особливості своєї пам’яті, можна вивчати матеріал зорово, можна проговорювати його вголос, або переказувати комусь, а іноді допомагає потрібна річ – шпаргалка.
-Аутогенне тренування та власні формули заспокоєння налаштують учнів на впевнений лад та оптимізм.
-Підтримка батьків – один із чинників успіху.

     Емоційний батьківський захист – велика підтримка перед іспитом. Водночас справжня підтримка повинна ґрунтуватися на підкресленні здібностей, та позитивних сторін дитини. Підтримувати свою дитину – значить вірити в неї. Підтримка заснована на вірі в природжену здатність особи долати життєві труднощі при підтримці тих, кого вона вважає значущими для себе. Дорослі мають нагоду продемонструвати дитині своє задоволення від її досягнень або зусиль. Інший шлях – навчити підлітка справлятися з різними завданнями, створивши у нього установку: «Ти можеш це зробити!».
Щоб продемонструвати свою віру в дитину, батьки повинні мати мужність і бажання зробити наступне:
-забути про минулі невдачі своєї дитини;
-допомогти дитині знайти впевненість у тому, що він справляться із тим чи іншим завданням;
-пам’ятати про минулі успіхи і повертатися до них, а не до помилок.
    Існують слова, які особливо підтримують дітей, наприклад: «Знаючи тебе, я упевнений, що ти все зробиш добре», «Ти знаєш це дуже добре» тощо. можна також за допомогою дотиків, сумісних дій, тощо..
 
П'ЯТЬ СПОСОБІВ УСЕ ВСТИГНУТИ
1. Плануйте завтрашній день. Заведіть блокнот, у який щовечора записуйте, що вам треба зробити завтра. І обов’язково перевіряйте, чи все із запланованого встигли зробити.
свого зоряного майбутнього! Переконайтесь - життя без телевізора є.
2. Переводьте увагу з одного заняття на інше. Зміна видів робіт усуває одноманітність. Піс¬ля того, як ви 3 години просиділи за книжками – потрібно відпочити, або переключитися на іншу діяльність.
3. Визначте пріоритети. Почніть свій день із вирішення важливого завдання. Менш важливі справи залиште на завтра.
4. Вчіться керувати своїми емоціями. 
5. Усміхайтеся, навіть якщо вам не дуже хочеться. Сміх позитивно впливає на імунну систему.

ЯК ПІДГОТУВАТИСЯ ПСИХОЛОГІЧНО
1. Для того, щоб у кризовій ситуації не втрачати голови, необхідно не ставити перед собою надзавдань і надмети. Не варто чекати, доки ситуація стане катастрофічною. Починайте готуватися до іспитів заздалегідь, помалу, по частинах, спокійно.
2. Якщо дуже важко зібратися з силами і з думками, спробуйте запам’ятати спочатку найлегше, а потім переходьте до вивчення складного матеріалу.
3. Щодня виконуйте вправи на зняття напруження, втоми, на розслаблення. 
4. Чергуйте розумову і фізичну працю.
5. Нервуються завжди ті, хто погано знає матеріал. 

 Успішне складання НМТ
-це свято не тільки для дитини, але й для всієї родини. Не сприймайте відмінний результат як належний і єдиний можливий, у будь- якому разі порадійте з дитиною. Незадовільний результат - це не трагедія, це досвід. Не вішайте ярлика «нездара» на свою дитину. Обговоріть те, що трапилося, і врахуйте цей досвід. По суті, наші діти не просто складають іспити з навчальних предметів, вони вчаться долати труднощі. Ця форма перевірки знань є випробуванням характеру, сили волі, уміння потрібної миті проявити себе, показати свої досягнення в певній галузі, уміння не розгубитися, упоратися із хвилюванням — цього неодмінно треба вчити та вчитися.

    

Корені насильства та його прояви

Які є форми насильства? Звідки воно береться та яка його природа? Чому людина взагалі виявляється здатною чинити насильство над іншою людиною? Яке у неї було дитинство? Як виникає посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) у ветеранів російсько-української війни? Як велика кількість філантропів може зменшити агресивність у світі?

 Корені насильства та його прояви Корені насильства та його прояви  Корені насильства та його прояви 


Тренінги з медіації

У неділю в Обласному ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою в м. Острог імені Костянтина Івановича Острозького Рівненської обласної ради завершилося 3-денне навчання для здобувачів освіти за програмою освітнього тренінгу «Базові навички медіатора служби порозуміння в освітніх закладах», метою якого була підготовка медіаторів служб порозуміння для впровадження медіації в закладі освіти за принципом «рівний-рівному». 


 Тренінги з медіації  Тренінги з медіації Тренінги з медіації 

Як зберегти спокій під час війни?

Війна приносить багато поганих емоцій і думок. Під час війни людям доводиться переживати складні ситуації. Наприклад, евакуацію, обстріли, повітряні тривоги, поранення чи смерть людей. Від усіх цих подій може виникнути стрес. Стрес – це погані відчуття у людини від складних ситуацій. Часті хвилювання і стреси погано впливають на наше тіло. Людина може захворіти та стати слабкою.
Тому потрібно навчитись зберігати спокій. Щоб зберегти спокій, дослухайся наступних порад:

Слідкуй за тривалістю сну

Лікарі кажуть, що 4-5 годин глибокого сну і 2-3 години неглибокого потрібні організму щодня. Якщо людина дотримується такого режиму, то кілька місяців вона може жити без якихось відхилень та негараздів зі здоров'ям. Отже, треба старатись, щоб твій сон був 7-9 годин на добу.

Якість сну

Важлива не тільки кількість сну, але і якість. Обов'язково потрібно спати на горизонтальній рівній поверхні і в теплі. В холодних приміщеннях, бомбосховищах, тощо, потрібно класти на постіль грілки або звичайні пластикові пляшки з теплою водою. Заспокійливі та природні ліки Якщо є порушення сну і людина не може спати, треба обов'язково приймати заспокійливі препарати. В іншому разі негаразди з психічним і фізичним здоров'ям почнуться вже через 1-2 місяці. Можна починати з того, щоб пити заспокійливі природного походження (наприклад, персен, новопассіт, валерьянка, пустирник, тощо), але є дуже важлива умова: приймати ці ліки треба 3-4 тижня підряд без перерви і дотримуватися дозування, що вказано в інструкції к прийому.

Важливо: обов’язково проконсультуйся з лікарем, які ліки підходять саме тобі, якщо ти вживаєте інші препарати.

Обмеження деяких продуктів

Необхідно обмежити вживання кави, чорного і зеленого чаю, адже вони збуджують нервову систему, що лише посилює погану дію стресу.

Важливо: потрібно обмежити вживання алкоголю.

Режим харчування

В стресових умовах дуже важливо слідкувати за харчуванням - воно має бути максимально регулярним. Адже люди під час стресу часто забувають про те, що потрібно поїсти, і не відчувають апетиту або навіть голоду. Тому, якщо це можливо, обов'язково забезпеч себе регулярним харчуванням три-чотири рази на день. Харчуватись краще за звичним режимом, тобто - в приблизно один і той самий час, як ти це робив раніше.

Тепла їжа

Наступна вкрай важлива умова: тепла іжа. Якщо людина знаходиться в неопалюваному приміщенні або не може готувати їжу через відсутність газу, тоді треба пити гарячу воду або легкий чай. Адже наш організм дуже сильно виснажується, втрачає сили, якщо немає теплої їжі.

Інформаційний контроль

В чому суть інформаційного контролю? Під час війни просто необхідний контроль за думками і споживанням інформації, як би це важко не було зробити. Обмеж читання і обговорення новин про війну, перегляди відео з інформацією, яка може тебе налякати. Якщо ти відчуваєш, що емоцій стало багато і тобі складно з ними впоратися, ти можеш звернутися до людей за допомогою. В нашій статті  ти знайдеш інформацію про людей, які можуть допомогти.

Ментальне здоров'я

Як зберегти ментальне здоров'я під час війни?

 

З кожним днем чекати перемоги і читати страшні новини стає все важче. Ми втомились морально. Але ворог саме цього і чекає. Тому наше завдання - не розкисати, допомагати собі і рідним боротися з психологічними труднощами. Як це робити? Щоб підтримати психіку під час війни і відкинути, принаймні, на другий план пережитий стрес необхідно дотримуватися таких рекомендацій:
 

 
ПІДТРИМУЙТЕ АКТИВНІСТЬ
 Не сидіть на місці, не чекайте чогось, обов’язково робіть те, що можете робити. Не виконуйте певну діяльність через силу. Навіть якщо Ви виконуєте прості побутові справи – це допоможе вашому тілу позбутися фізичної напруги, викликаної тривожністю. Будьте зайняті! Це найдешевші ліки на землі – і одні з найбільш ефективних!

Чому про булінг треба знати всім батькам

   Булінг – це агресивна поведінка щодо окремої особи або групи, з метою приниження, домінування, фізичного чи психологічного самоствердження. Булінг може проявлятись у вигляді психологічного тиску (образи, приниження, погрози, ігнорування тощо) та фізичних знущань (удари, поштовхи, принизливий фізичний контакт, побиття та інше).  Нерідко фізичний і психологічний тиск об’єднуються.

Реакція вчителя на булінг

    Як реагувати вчителям, якщо виявлено або встановлено факти булінгу.

Родина на карантині

КАРАНТИН. ВИПРОБУВАННЯ ДЛЯ СІМ’Ї.
Нові умови для роботи, взаємодії та відпочинку у чотирьох стінах часто стають випробуванням для родини. Все не так, як було раніше. Тривога, страх, хвилювання можуть підсилювати напругу у стосунках, а обмежений простір підвищує дратівливість і відчуття ув‘язнення. Сьогодні ми переживаємо те, чого ніколи не переживали раніше – тому доводиться адаптуватися до нових умов родинної взаємодії. Перебування цілий день удома може посилити відчуття, що «я собі не належу», а у результаті, дратівливість.
Тому в нових умовах слід переглянути розподіл обов’язків та організації простору.
Що може допомогти налагодити взаєморозуміння у родині?

Боротьба зі стресом

    Як допомогти дітям впоратися зі стресом під час спалаху 2019-nCoV ?

Навчання вдома: практичні поради для батьків

 
       Як у період тривог заспокоїти своїх дітей, а також зробити так, щоб удома вони не закинули навчання і водночас не відчували себе напружено? Про це розповіла сімейна і дитяча психологиня Світлана Ройз.